RSS

eğlence dünyasının gönülsüz işçileri : sirk hayvanları

20 Feb

    Vikipedi’de sirk ; akrobatlar,palyaçolar, eğitimli hayvanlar, trapezciler, cambazlar, tek tekerli bisikletçiler ve bir takım sanatçılardan oluşan ve genellikle gezici olan bir eğlence takımı veya şirketi olarak tanımlanıyor.          

      Çocukken televizyonda pek çok sirk gösterisi izledim ama hiç canlı bir sirk gösterisi görmedim, heves de etmedim.Televizyonda izlediğim gösterilerden aklımda kalan da ip cambazları oldu, bir de bisiklet süren maymunlar vardı..

   15 Ekim 1978’de Paris UNESCO evi’nde kabul edilen hayvan hakları beyannamesinin 10. maddesi hayvanlardan insan eğlencesi olarak yararlanmayı yasaklıyor.Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösterilerin hayvan onuruna aykırı olduğunu vurguluyor. Yalnız sirkler değil, hayvanat bahçelerinin de bu maddeye aykırı düştüğü şüphesiz.

   Beyanname çıktıktan hemen hemen 31 yıl sonra bu maddeyi tam anlamıyla benimseyen tek ülke BOLİVYA oldu..1 Temmuz 2009 tarihinde çıkardığı bir yasa ile, Bolivya hükümeti sirk gösterilerinde hayvanların kullanılmasını yasakladı..Daha önce az sayıda ülkenin yabani hayvanların sirklerde çalışmasını yasakladığı biliniyordu, ama evcil, yabani ayırımı yapmadan tüm hayvanlara ilişkin böyle bir yasağı getiren ilk ülke Bolivya oldu. Dileğim diğerlerinin de onu izlemeleridir.

       Yanlışım varsa düzeltin lütfen,Yunanistan, Kosta Rika, Avusturya, Singapur, Finlandiya, Hindistan, Portekiz, Hırvatistan,İsrail, İsveç, Macaristan, İrlanda’nın Fingal İl Meclisi ve İngiltere sirklerde vahşi hayvan kullanımını yasaklayan ülkelerden. Son olarak Almanya’nın Hamburg eyaletinde de 2011 yılının sonlarına doğru, bunu amaçlayan bir yasa Eyalet Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. 

     Şunu kabul etmek gerekir ki; bir sirkte değilse eğer, hiçbir kaplan ateş çemberinden atlamaz, hiçbir maymun bisiklet kullanmaz. Sirk hayvanlarının acılar içinde, adeta işkence edilerek eğitilmesini, küçücük kafesler içinde oradan oraya sürüklenmesini bir kenara bırakıyorum, sadece seyrettirilmesinin bile ne kadar utanç verici olduğunun farkına varmanız için dilimizdeki bilinen bir deyişi hatırlatacağım:“sirk hayvanı gibi seyredilmek”

son zamanlarda gazetelerde yer alan ve içimi sızlatan iki haberi hatırlatmak istiyorum:

  11.12.2011- Uluslararası Troya Sirki, Sivas’ta 4 Eylül Spor Salonu’nda gösteri yaptı. Troya Sirki gösterisinde sihirbazlar, palyaçolar, eğitimli sirk hayvanlarının gösterisi vardı. Sıra piton yılanı ile yapılacak gösteriye geldiğinde gösteriyi yapacak olan kadın görevli sandık içindeki dev piton yılanını çıkararak gösterisini yapmaya başladı. Piton yılanı ile yapılan gösterinin çok kısa sürmesi dikkat çekti.

Olayın nedeni sonra anlaşıldı. Gösteri için getirilen piton yılanının, sıfırın altında 5 derece soğuğa dayanamadığı ve görevliler tarafından spor salonundaki duşun altında sıcak suya sokuldu. Yılan böylece kendine geldi ancak daha sonra iki gösteriye çıkmadı. Dev pitonun veteriner gözetiminde tedavisinin yapıldığı öğrenildi.

Kaynak :http://www.sondakika.com/haber-sirkteki-piton-yilani-sivas-in-soguguna-dayanamadi-3184525/

     30.12.2011- Alınan bilgiye göre, ASKİ Spor Salonu’nun yan tarafında bulunan “Büyük Ankara Sirki”nde gece saatlerinde henüz belirlenemeyen sebepten yangın meydana geldi. Yangını fark eden sirkin güvenlik görevleri, durumu polis ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen polis çevrede güvenlik önlemleri alırken, itfaiye ekipleri çıkan yangını söndürdü. Yapılan tespitlerde, çıkan yangında hayvanların dumandan etkilenerek zehirlendiği anlaşılması üzerine sirke veteriner hekimi çağırıldı. Olay yerine gelen veteriner hekimleri, dumandan etkilenerek zehirlenen hayvanları muayene etti.

Olay yeri inceleme ekipleri, yangının meydana geldiği sirkte inceleme yaptı.
Öte yandan 7 Kasım’da gösterime başlayan “Büyük Ankara Sirki”nde bulunan hayvanların sahipleri de durumu öğrenince olay yerine akın etti. Polis ekipleri, sirkte meydana gelen yangınla ilgili soruşturma başlattı.

Sanırım bu yangında dokuz kadar ayı zehirlenerek ölmüştü..

Sizden ricam, sizi eğlendiren gösterilerin arka planı hakkında oturup düşünmenizdir. Hemen her konuda birazcık düşünceli olmak, hepimize iyi gelecektir.

İşte sirk dünyasının parlak ve gösterişli yüzü :

arka yüzünde ise acılar içinde kısıtlanmış ve kısaltılmış hayatlar var, insan ya da hayvan farketmez..

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: