RSS

kötü hava koşulları hayvanları da etkiliyor.

29 Jan

Kötü hava koşulları hayvanları da etkiliyor.

Yurttan haberler..

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle hareket edemeyen ve aç kalan peçeli baykuş, Alaplı Belediyesi’nde tedavisi yapılarak bakıma alındı.

Bir vatandaşın Alaplı-Ereğli karayolu kenarında yürüyemeyecek halde gördüğü peçeli baykuş, Alaplı Belediyesi Zabıta ekiplerince bulunduğu yerden alınarak, Alaplı Belediyesi Veteriner Hekimliği’nde tedavi ve bakıma alındı. Alaplı Belediyesi Zabıta Memuru Ahmet Akbaş, bir vatandaşın kendilerini telefonla arayarak haber vermesi üzerine, peçeli baykuşu bulunduğu noktadan alıp Veteriner Hekimliği’nde tedavisini yaptırarak bakıma aldıklarını ifade etti. Akbaş, veteriner hekim tarafından muayene edilen baykuşta herhangi bir yara izine rastlanmadığını söyledi. Sadece, hayvanın aşırı soğuktan dolayı yürüyemeyecek duruma geldiği ve aç kaldığı öğrenildi. Beslenme ve ısınma ihtiyaçları karşılanarak kendine gelmesi sağlanan baykuş, sağlığına kavuştuktan sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak.

Kaynak: http://www.zaman.com/haber.do?haberno=1234806

Akşehir Belediyesi, şehir merkezindeki yoğun kar yağışının ardından ilçedeki kuşlar ve sahipsiz hayvanlar için uygun yerlere yem ve et parçaları bırakıyor

Akşehir Belediyesi Park ve Bahçe Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçedeki yoğun kar yağışının ardından yem bulmakta zorlanan doğal hayattaki serçe, sığırcık, güvercin gibi kuşlar ile sahipsiz kedi ve köpekler ile vahşi hayvanların beslenmesi için çeşitli çalışmalar yapıyor.

Ekipler, olumsuz hava şartlarında yem ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan kuşlar için Cumhuriyet Meydanı başta olmak üzere İlçedeki camiler, okullar, mezarlık ve yeşil alanların bulunduğu şehrin farklı bölgelerine kuşlar için yem bırakıyor. Ayrıca yine aynı ekipler, başıboş kedi, köpekler ve ormanlık alandaki yabani hayvanlar içinde onların aç kalmaması amacıyla şehir merkezinde ve dağlık alanda uygun yerlere tavuk ve et parçaları bırakıyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mevlüt Yiğit “Bilindiği üzere kış aylarında tüm çevremiz ve doğa karla kaplı olduğundan, doğadaki kuşların, kedilerin, köpeklerin ve yabani hayvanların yemlere ulaşması ve beslenmesi imkansız hale gelmekte. Akşehir Belediyesi olarak bizde bir nebze olsun onlara yiyecek temin etmek amacıyla Zabıta ve Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerimizle birlikte, Akşehir esnaflarından topladığımız yiyecekleri, şehrimizin muhtelif noktalarına kuşların, kedilerin, köpeklerin ve yırtıcı hayvanların ulaşması için bıraktık. Bu çalışmalarımız bundan sonrada devam edecek. Kasaplardan, mezbahadan ve tavuk kesimhanelerinden topladığımız et ve tavuk parçalarını araziye, doğaya ve dağlara bırakacağız. Amacımız doğadaki hayvanlara bir parça olsun faydalı olup, onlara yiyecek temin etmek. Bu kapsamda bize yardımcı olan Akşehir esnafımıza, Zabıta ve Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerimize çok teşekkür ediyoruz. Akşehir Belediyesi olarak bu çalışmamız hava şartlarına göre devam edecektir” dedi.

Kaynak : http://www.pervasiz.org/guncel/23347-HAYVANLAR-ICIN-YEM-BIRAKILIYOR.html

-Tunceli’de yiyecek bulmak için alçak kesimlere inen vahşi hayvanlar trafik kurbanı oluyor.

Son günlerde Tunceli-Erzincan karayolu üzerinde araçların çarparak öldürdüğü vahşi hayvan sayısında büyük bir artış yaşandı. Yaşadıkları dağların karla kaplanması sonucu yiyecek bulamayan hayvanlar, yiyecek bulabilmek için alçak kesimlere indiklerinde özellikle gece sürücülerin kurbanı oluyor. Son trafik kurbanı ise nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan bir vaşak oldu. Yol kenarındaki ölü vaşağı görüntüleyen sürücüler, özellikle gece seyir halinde olan sürücülerin hayvanlara dikkat etmelerini ve araçlarını dikkatli kullanmalarını istediler.

Kaynak : http://www.haber01.com/yiyecek-bulamayan-vahsi-hayvanlar-trafik-kurbani-oluyor-h114361.html

Dünyadan haberler

Kötü hava şartları nedeniyle koruma altına alındılar

Hollanda’nın Groningen bölgesinde iki haftadır etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle, ölümle yüz yüze kalan yüzlerce fok balığı kurtarıldı. Gönüllü Pieterburen Fok Balığı Koruma Merkezi tarafından kurtarılan 350 fok balığı, rehabilitasyon merkezinde koruma altına alındı. Sağlık kontrollerinden geçirilen fok balıkları hava şartları ve sağlıkları uygun olduğunda tekrar doğaya bırakılıyor. Pieterburen Merkezi kurulduğu 1971 yılından bu yana 6 bin 366 fok balığının hayatını kurtardı.

 

Kaynak : http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/01/24/kotu-hava-sartlari-nedeniyle-koruma-altina-alindilar

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on January 29, 2012 in hayvan haberleri

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: