RSS

Sultan..yakında kükremesini öğrenecek..

09 Aug

 

İnegöl ilçesinde iki ay önce kırmızı ışıkta duran bir sürücü, önündeki araçtan kendisine bakan hayvanın aslan olduğunu görünce şok oldu. Hemen jandarmayı arayan sürücünün önce şaka yaptığını zanneden güvenlik güçleri seyir halindeki aracı durdurunca gözlerine inanamadı. Ticari aracın arka bölümünde bulunan iki yaşındaki aslanı gören askerler ne yapacağını şaşırdı. Aslan ve sahibi gözaltına alınarak karakola götürüldü. Burada aslanın sahibi Serhat K.’nın ifadesi güvenlik güçlerinin şaşkınlığını bir kez daha artırdı. Serhat K. ifadesinde Afyonkarahisar’da ticaretle uğraştığını anlatarak “İki yıl önce, İstanbul Bakırköy’de hayvan satılan bir dükkanda kafes içinde gördüğüm ve köpek yavrusu olduğunu düşündüğüm hayvanı beğendim. Satıcı, henüz 2 aylık olan yavrunun İsviçre’den geldiğini söyledi. Ama cinsinin ne olduğunu söylemedi. Ben de köpek yavrusu olduğunu düşünerek satın aldım. Ama iki aylıkken aldığım yavru zamanla büyüyünce aslan olduğunu gördüm. Ancak, bize de çok alışmıştı ve 10 yaşındaki kızımla birlikte oynuyordu. Üstelik çok uysaldı. Son dönemde çok büyüdüğü için evde bakamaz duruma geldim. Bunun için Çanakkale’deki arkadaşımın çiftliğine götürmeye karar verdim” dedi.
 

Jandarmanın aslan konusunda aradığı Av ve Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü, izin belgesi bulunmadığını öğrendiği hayvana el konulması gerektiğini bildirdi. Jandarma eşliğinde Bursa Hayvanat Bahçesi’ne getirilen Sultan burada bakıma alındı. Sahibine gerekli evrakları getirdiği takdirde hayvanı alabileceği söylendi. Hayvanat bahçesindeki aslanlar evcil olan Sultan’ı istemeyince ve sahibi kayıplara karışınca yeni yer arayışları başladı. Sahibine 6 bin lira ceza kesilen Sultan, 5 yıldızlı rehabilitasyon merkezine götürüldü.

Karacabey’de bulunan Ovakorusu Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne taşanan Sultan’a burada özel bir bölüm inşa edildi. 300 metrekarelik yeni yuvasına çabuk alışan Sultan, ilk günlerdeki tedirginliğini üzerinden attı. Son derece mutlu görünen aslan, aralarındaki tel örgülere aldırmadan bakıcısıyla oyunlar oynuyor. İlk bulunduğunda çelimsiz haliyle aslana benzetilemeyen Sultan, 12 kilo birden alınca, heybetli bir hayvana dönüştü. Yeleleri çıkmaya başlayan 2.5 yaşındaki Sultan, kırmızı et yemeye başladı.
Bakıcıları tek eksiğinin kükremesi olduğunu söyledikleri Sultan’ın kısa sürede bunu da öğreneceğinden emin olduklarını bildirdi.
 
Kaynak . olay.com.tr(2.8.2011) Bu haberi yazan muhabir arkadaşı kutluyorum.
 
Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on August 9, 2011 in hayvan haberleri

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: