RSS

Kütahyadan bir kaplumbağa haberi daha..

09 Aug
Kütahyanın Tavşanlı İlçesine bağlı Opanözü Köyünde şap hastalığına iyi gelir düşüncesiyle yemlere karıştırılan ölmüş kaplumbağa yedirilen 27 büyükbaş hayvan telef oldu.
Opanözü Köyü’nde çiftçi Halil İbrahim Solmaz, tarlasında patos makinesinin parçalayarak telef ettiği kaplumbağayı şap hastalığına iyi geldiği düşüncesiyle yemle karıştırıp büyükbaş hayvanlarına yedirdi. Bir süre sonra ahırındaki ineklerinin rahatsızlandığını gören Solmaz, durumu veterinere bildirdi. Veterinerin yaptığı incelemede 27 büyükbaş hayvanın zehirlenmiş olduğu belirlendi.
 
Gelişen olaylar üzerine Tavşanlı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu fare, kaplumbağa ve yılan gibi ölmüş hayvanların yenilmesi sonucunda zehirlenmeye neden olan Botilismus hastalığı teşhisi konulan 27 büyükbaş hayvanın uyutulması kararlaştırdı. Hayvanlar iğneyle uyutuldu.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri Botilismus hastalığının Clostridium Botilinum denen bakterinin salgıladığı zehrin emilmesinin neden olduğu, felç ile seyreden bir gıda zehirlenmesi olduğu ve dünyanın her yerinde görülebildiği bildirildi. Hastalığın başta sığır olmak üzere at ve diğer hayvanlarda da etkili olduğu belirten yetkililer, “Hastalık esas doğada bulunan fare, kaplumbağa ve yılan gibi ölmüş hayvanların kalıntılarının balya, saman, yonca ve silaj gibi yem bitkilerinin hazırlanması döneminde bulaşmış olmasından veya bu yem bitkilerinin uygun olmayan ortamlarda muhafaza edilmesinden kaynaklanmaktadır” dedi.

Kaynak : tarim.com.tr(1.8.2011)

 
Leave a comment

Posted by on August 9, 2011 in hayvan haberleri

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: