RSS

kaplumbağa jonathan

09 Aug

Dünyanın en yaşlı hayvanı kaplumbağa Jonathan, 178 yaşına girmiş.Jonathan’a 178 kere maşallah diyorum. İlk kez 1900’lü yıllarda Boer Savaşı sırasında fotoğrafı çekilen Jonathan, bugüne kadar İngiliz Kraliyet ailesinden, 5’inci George’dan Kraliçe 2’nci Elizabeth’e kadar sekiz Kral ve Kraliçe, 50 başbakan gördü.

Jonathan, halen diğer beş kaplumbağa David, Speedy, Emma, Fredricka ve Myrtle ile birlikte Güney Atlantik adası St. Helena’da, yerel hükümetin özel olarak oluşturduğu korulukta yaşıyor. St Helena hükümetinden bir yetkili, 1882’de adaya getirilen üç kaplumbağadan biri olan Jonathan’ın geldiğinde 50 yaşının üzerinde olduğunu söyledi.

Testudinipae cytodira türündeki Jonathan’ın yaşlı olmasına rağmen halen çok enerjik olduğu, üç genç kaplumbağa ile düzenli olarak çiftleştiği belirtiliyor. Jonathan’dan önceki en yaşlı kaplumbağa Harriet, 2005 yılında 175 yaşındayken Avustralya’da ölmüştü.ömrün uzun olsun Jonathan..Jonathan bir ev hayvanı olsa şimdiye kadar kaç ev sahibini gömerdi, düşünmeden edemiyorum.

 

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on August 9, 2011 in hayvan haberleri

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: