RSS

Filler müzede..

09 Aug

Kahramanmaraş Müzesi’nde bulunan 3 bin 500 yıllık Antik Fil Fosilleri ayağa kaldırılıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, “Fillerin atası olarak değerlendirilen bu büyüklükte bir eserin ayağa kaldırılması Türkiye’de ilk olacak” dedi. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Türkoğlu ilçesi sınırları içerisindeki Gavur Gölü bataklığında yürütülen kurutma çalışmaları esnasında biri 1961, diğeri 1975 yılında bulunan iki antik fil fosili, farklı bir tarzda yeniden görücüye çıkartılıyor. Müze Müdürlüğü teşhir tanzim salonlarında yürütülen çalışmalar kapsamında fillerin atası olarak lanse edilen 7 metre uzunluğundaki 5 metre yükseklikteki büyük fil kemikleri birbirine monte edilerek ayağa kaldırılırken, küçük fil ise topraktan çıkartıldığı hali ile canlandırma yapılarak yine antik fil salonunda sergilenecek. Müze inşaat çalışmalarını yürüten firma tarafından gerçekleştirilen tadilat ve konservasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından antik filin yaklaşık 2 ay içerisinde sergiye açılması bekleniyor.

MÜZEYE ZİYARETÇİ AKINI YAŞANACAK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Kahramanmaraş Müzesi’nin yıl sonuna kadar yeniden hizmete açılarak bölgenin ve Türkiye’nin önemli müzelerinden biri olacağını kaydetti. Müzenin en güzide eserlerinden olan antik fil hakkında da bilgiler veren Küçükdağlı “Bir yıldır restorasyon çalışmaları bakanlığımızın teşhir tanzim çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen milattan önce 1400, 1500’lü yıllara kadar giden ve yaklaşık 3500 yıllık antik fil, yani fillerin atası olan eserimiz daha önce arkeolojik eserler salonumuzda, yer de teşhir halindeydi. Müzemizin inşaatına başlarken ki ana hedeflerimizden bir tanesi bu antik fili ayağa kaldırmaktı, arkasından ise büyük bir gayretle hem bakanlığımız personellerinin, hem de gerekli hizmeti veren arkadaşlarımızın veİtalyan Fabio’nun danışmanlığında restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi.Ayağa kalkarak iskelet halinde, Kahramanmaraş müzesinin en önemli eserlerinden biri olarak bu antik fil salonda hizmete sunulacaktır.” dedi.

7 METRE UZUNLUĞUNDA 4-5 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

Şu anda ziyaretçilerin bu teşhiri ilk defa Kahramanmaraş müzesinde göreceklerini belirten Küçükdağlı şunları söyledi: “Bunun da çok farklı bir tarz olduğunu düşünüyoruz. Müzemizin diğer salonlarında da farklı tarzlar oluşturmaya çalıştık. Artık modern çağda 21. yüzyılda halkımızın, hem yerli hem yabancı misafirlerimizin isteklerine cevap verecek şekilde Kahramanmaraş müzesini hizmete açmak için son hazırlıklarımızı gerçekleştiriyoruz.” Türkiye’de bu büyüklükte ki bir antik filin ilk kez ayağa kalktığını dile getiren Küçükdağlı, “Yaklaşık 7 metre uzunlukta 4-5 metre yükseklikte olan antik filin büyük talep göreceğini büyük beğeni toplayacağına inanıyorum. Çünkü bu büyüklükte teşhir tanzime açılan ilk antik fil” diye konuştu. Öte yandan müzede yürütülen çalışmalarda, Direkli Mağarası ve Domuztepe Kazıları’nın yapıldığı bölgeler de müze içerisinde oluşturulan orijinal halleri ile vatandaşların ziyaretine açılacak.

Kaynak: yenisafak.com.tr(6.8.2011)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on August 9, 2011 in hayvan haberleri

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: