RSS

narin

26 May

Yalova’da köpeklerin saldırısı nedeniyle arka ayaklarını kullanamayan 3 aylık ayı, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tedavi altına alındı. İki haftalık tedavi sürecine cevap vermezse yavru ayının bir daha yürüyemeyeceği öğrenildi.

Yalova İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından köpeklerin elinden son anda alınan yavru ayı ‘Narin’, kısmi felç geçirdi. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tedavi altına alınan minik ayı fizik tedavi görüyor.
 
Yavru ayının Yalova’nın bir köyünden getirildiğini söyleyen Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Cihan, “Minik ayının ailesinin nerede olduğu bilinmiyor. Orman Müdürlüğü yetkilileri, yavru ayıyı yerde yatar vaziyette neredeyse köpeklerin ağzından almış. Röntgenini çekerek gerekli muayenemizi yaptık. Omurlarında kırıklar meydana gelmiş. Şu anda arka bacaklarını hiçbir şekilde hissetmiyor, ön bacaklarını kullanabiliyor. İki hafta boyunca fizik
tedavilerimizi devam ettireceğiz. Tedaviye vereceği yanıta bakacağız. Umarım tedaviye yanıt verir ve hayatını devam ettirmeye başlar. Diğer durumu düşünmek bile istemiyorum” dedi.
 
İlk başta yavrunun iki hafta tedaviye yanıt verip veremediğine bakılacağını belirten Cihan, “Eğer yanıt alınabiliyorsa bu tedavi birkaç ay sürecektir. Yavru ayımız bu tedavi süresince uzun bir süre bizim elimizde kalmış oluyor. 7 gün insan elinde kalmış bir boz ayı yavrusunun doğaya dönmesinde çok ciddi problemler olduğu bilinmektedir. Eğer yanıt alınamazsa birkaç ay elimizde kalmış olacak. İster istemez insana alışmış oluyor. Doğaya yeniden bırakmak onu ölüme terk etmek gibi oluyor. O yüzden tedavisininbitmesinin ardından hayvanat bahçesi yetkililerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

  Öte yandan, süt ve bal ile beslenen yavru ayı kafesinde oyunlar oynuyor.

Kaynak star gazetesi/25.5.2011

 
Leave a comment

Posted by on May 26, 2011 in hayvan haberleri

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: