RSS

Piton Pakize “A.O.Ç’nin kaçak yılanı”

17 Apr

2006 yılında Atatürk Orman Çiftliği hayvanat bahçesinden kaçan piton yılanı namı diğer “pakize” basını ve kafaları uzun süre meşgul etmişti. kaçtı mı? kaçırıldı mı?sonunda Pakize havalandırma borusunda bulunmuş,dökülen kabukları kendisini ele vermişti.

Anadolu Ajansı’nın konu ile ilgili haberi şöyle:

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) içindeki Hayvanat Bahçesi’nden yaklaşık iki ay önce kaybolduğu bildirilen piton, yuvaya döndü. “Pakize” olarak adlandırılan pitonun, dün gece Hayvanat Bahçesi içinde bulunduğu bildirildi. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki barınağından Haziran ayında kaybolan ve bugün, bulunması dolayısıyla basın toplantısı düzenlenen piton yılanı “Pakize” yine kayboldu, ancak 1 saatlik aramanın ardından tekrar bulundu.

Pakize bulundu

Kafesine geri konulan pitonla ilgili soruşturma sürdürülürken, Hayvanat Bahçesi yetkililerinin, pitonun kafesinden kaçtıktan sonra Hayvanat Bahçesi’nden dışarı çıkmadığının anlaşıldığı ve dün gece, yılanların korunduğu binada demire sarılı vaziyette bulunduğu bilgisini verdikleri öğrenildi.

6 metre uzunluğunda, 60-70 kilogram ağırlığında olduğu bildirilen “Pakize” adlı pitonun, 10-11 Haziran 2006 gecesi kaybolduğu belirtilmişti.

Olay sonrası 3 özel güvenlikçi gözaltına alınmış, daha sonra savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

“Pakize” yine kaçtı, yine bulundu

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki barınağından Haziran ayında kaybolan ve bugün, bulunması dolayısıyla basın toplantısı düzenlenen piton yılanı “Pakize” yine kayboldu, ancak 1 saatlik aramanın ardından tekrar bulundu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in basın açıklamasının ardından, basın mensuplarına havalandırma borusunda uyuyan piton gösterildi. Daha sonra gazeteciler, dışarı çıkarıldı. Ancak bu sırada, yılanın, uyuşturulmadığı için tekrar kaçtığı bildirildi.

Görevliler, yaklaşık 1 saat, çatılar dahil birçok yerde arama yaptı. Aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu kalabalık vatandaş grubunun izlediği arama çalışması sonucunda piton yılanı tekrar bulundu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, “Pakize”nin kaybolma süreciyle ilgili olarak basın mensuplarına şu bilgileri vermişti:

“Kaybolma olayından sonra çiftlik günlerce termal kameralarla tarandı. Ama bulunamadı. Bu sabah, bakımının yapıldığı yerin havalandırma boşluğunda borunun üzerinde uyurken bulundu. Yılan, 2 aydır orada uyuyormuş. Bu yılanlar 10-12 ay aç kalabiliyorlar ama ayda bir, iki ayda bir deri değiştiriyorlar. Dökülen derileri boşluklardan yere düşmüş, bakıcılar onu görüp havalandırma boşluğunda yılanı bulmuşlar.”

Eker, “Bu piton, kaybolan piton mu?” şeklindeki soruya, “O piton, o piton…” diye cevap verdi.

İşte Pakize.. Hayırsever bir vatandaş tarafından 2008 yılında çekilen bir fotosu 

Kaynak:http://img73.imageshack.us/img73/8295/dscn4468aw0.jpg

 
Leave a comment

Posted by on April 17, 2011 in hayvan haberleri

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: